top of page

B i o g r a f i a

JUSTYNA RECZENIEDI

 

Sopran, skrzypaczka, polonistka, doktor sztuk muzycznych w dziedzinie wokalistyki (Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy). Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu prof. Zdzisławy Donat (dyplom z wyróżnieniem, 2003) oraz Uniwersytetu Warszawskiego na wydziale filologii polskiej (2002); ostatnia uczennica legendarnej Bogny Sokorskiej „Słowika Warszawy” (dyplom PSM im. F. Chopina w Warszawie, 1998). W latach 2004-2017 solistka Warszawskiej Opery Kameralnej; od października 2017 r. solistka Polskiej Opery Królewskiej.

 

NAGRODY

Jest laureatką wielu nagród na konkursach wokalnych. Zdobyła II nagrodę na I Ogólnopolskim Konkursie Dla Młodych Sopranów im. K. Jamroz w Busku Zdroju (2003), III nagrodę na  Międzynarodowym Konkursie Operetkowym im. N. Dostal’a w Wiedniu (2003), a także I nagrodę na II Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. I. Borowickiej w Krakowie, gdzie otrzymała również kilka nagród specjalnych (2008). Została także laureatką III nagrody we Włoszech na Międzynarodowym Konkursie Operowym „Arteincanto” w Basciano (2009).

 

DOROBEK FONOGRAFICZNY

Od 2003 roku artystka współpracuje z zespołem „Con Passione” Jerzego Cembrzyńskiego, wiele koncertując i stale poszerzając program. Wspólny dorobek zespołu i wokalistki to ponad 100 pozycji z repertuaru operowego, operetkowego, musicalowego i filmowego, czego potwierdzeniem jest nagranie sześciu płyt fonograficznych (we wszystkich przypadkach: reżyseria i mastering – Julita Emanuiłow): „Tam mnie znajdziesz” (2009), „Najpiękniejsze arie operowe na sopran liryczno-koloraturowy” (2009), „Szczęśliwi” (2010), „Pomiędzy światem a nami” (z Jerzym Zelnikiem, 2011), „Treny” (2014), a także z Krystianem Adamem Krzeszowiakiem „Święta z kolędą” (EMI Classics, 2011). Kolejne dokonania fonograficzne udanego duetu Reczeniedi-Krzeszowiak to projekt „Co-Opera” do muzyki Marcina Nierubca i poezji Michała Zabłockiego pod patronatem wybitnej śpiewaczki Teresy Żylis-Gara, z Orkiestrą Symfoniczną im. K. Namysłowskiego pod batutą Tadeusza Wicherka (2013, wznowienie 2014) oraz „Anna. Pamięci Anny German” (z Vladyslavą Vdovychenko, 2014). W 2014 powstała także płyta „Pamięci Bogny i Jerzego Sokorskich” (m.in. z Adamem Kruszewskim i Jagną Sokorską-Kwika).

 

KARIERA

Do większych osiągnięć artystycznych śpiewaczki należą występy m.in. w Tokio City Opera w ramach japońskiego tournee w listopadzie i grudniu 2004 i 2006 r. Justyna Reczeniedi prezentowała swe umiejętności dwukrotnie w tym kraju jako solistka koncertów z Warsaw Chamber Ensemble pod batutą Z. Gracy i K. Bumanna. W sezonie 2005/2006 występowała w Rydze jako Cherubin w „Weselu Figara” W. A. Mozarta w reżyserii V. Nemirovej  na deskach Łotewskiej Opery Narodowej. W sierpniu 2007 i 2008 odniosła sukces na Europejskim Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy, w koncertach prowadzonych przez Bogusława Kaczyńskiego, transmitowanych przez Telewizję Polską i Polskie Radio. W marcu 2009 r. została powtórnie zaproszona na Festiwal Al. Bustan w Bejrucie, po którym ukazały się znakomite recenzje w libańskiej prasie. W listopadzie 2009 wzięła udział w telewizyjnym show Polsatu w programie „Jak oni śpiewają”, gdzie w półfinale wykonała z Agnieszką Włodarczyk Habanerę z opery „Carmen” G. Bizeta.

Od stycznia 2007 r. współpracowała z Teatrem Wielkim – Operą Narodową. Kreowała rolę Basi w przedstawieniu „Zabobon czyli Krakowiacy i Górale” K. Kurpińskiego i Papageny w spektaklu „W krainie czarodziejskiego fletu” W. A. Mozarta. Występowała również w „Śpiewniku  domowym” Marii Fołtyn. W styczniu 2008 r. wzięła udział w prapremierze spektaklu „Magiczny Doremik” M. Ptaszyńskiej.

W czerwcu 2009 r. wystąpiła z sukcesem w koncercie „Włoska Noc Operowa w Zamościu – Sławomir Pietras i jego goście” pod batutą T. Wicherka oraz wzięła udział w polskiej prapremierze opery J. A. Hassego „Marc’Antonio e Cleopatra” pod kierownictwem W. Kłosiewicza w reżyserii J. Stokalskiej,  kreując tytułową rolę żeńską. W 2010 roku była solistką węgierskiej prapremiery III Symfonii Henryka Góreckiego z Filharmonią Debreczyńską pod dyrekcją Balázsa Kocsára. Współpracowała z Operą na Zamku w Szczecinie, kreując rolę Violetty Valery w operze „Traviata” Verdiego u boku Adama Kruszewskiego i Jacka Laszczkowskiego pod dyrekcją Wojciecha Semerau-Siemianowskiego, a także śpiewała partię Adeli w operetce „Zemsta nietoperza” na deskach tego teatru. W 2016 r. zaistniała po raz kolejny jako tytułowa postać w „Traviacie”, tym razem jednak w polskiej wersji językowej. Stale współpracuje z filharmoniami i scenami koncertowymi w Polsce i za granicą (Austria, Grecja, Hiszpania, Japonia, Kanada, Litwa, Łotwa, Liban, Niemcy, Węgry). Od kilku sezonów jest zapraszana na scenę „Zeus” do MCC Mazurkas w ramach Forum Humanum Mazurkas i Sympozjon do Ożarowa Mazowieckiego, gdzie brała udział m.in. w benefisie Bohdana Łazuki, Andrzeja Płonczyńskiego, prof. Szymona Kawalli, koncercie „Co-Opera – wznowienie”, „Niech żyje wiosna”, „Graj tango”, „Ponad Tęczą. Od Mozarta do Webera”.

 

DOROBEK WYDAWNICZY

Reczeniedi jest autorką biografii swojej maestry „Bogna Sokorska. Życie i kariera Słowika Warszawy – wspomnienie” (Novae Res 2011) oraz monografii wybitnego tenora Stanisława Gruszczyńskiego (Fundacja Zygmunta Noskowskiego, 2014). Opublikowała również tom własnych opowiadań „Spotkania” (Anagram, 2012).

 

KREACJE SCENICZNE

Ważniejsze role Justyny Reczeniedi to: Gilda w „Rigoletto” i Violetta Valery w „Traviacie” Verdiego, Despina i Fiordiligi w „Cosi fan tutte” Mozarta, Eugenia w „Il filosofo di Campagna” Galuppiego, Basia w „Krakowiakach i góralach” Kurpińskiego, Adela w „Zemście nietoperza”, Cherubin w „Weselu Figara”, Serpina w „La Serva padrona” i in.

 

***

Śpiewaczka z powodzeniem obraca się w różnych stylach muzycznych od opery i oratorium poprzez pieśń, operetkę, musical, muzykę filmową oraz poezję śpiewaną. Kontynuuje rozwój  w linii bel canto Bogny Sokorskiej i Ady Sari w połączeniu z nowoczesnymi technikami wokalnymi pod opieką artystyczną Jagny Sokorskiej-Kwika.

 

Od kilku lat współpracuje z reżyserem Maciejem Michalskim, prekursorem łączenia współczesnego obrazu z klasycznym śpiewem w formie wideoklipu. Zagrała w jego filmie „Kanadyjskie sukienki” u boku Ewy Kasprzyk, Anny Seniuk, Zofii Czerwińskiej, Justyny Steczkowskiej.

 

Do ostatnich osiągnięć artystki należy prawykonanie i nagranie „Liryk miłosnych” prof. Szymona Kawalla (z pianistą Grzegorzem Gorczycą). W przygotowaniu są także kolejne płyty fonograficzne: „Pieśni Fryderyka Chopina” (Błażej Kwiatkowski – fortepian , Elżbieta Nowotarska-Leśniak – sopran, Marcin Bronikowski – baryton), „Pieśni retro” (Andrzej Płonczyński – fortepian, Artur Janda – bas-baryton) oraz płyta poświęcona jednemu z najbardziej lubianych polskich aktorów Bohdanowi Łazuce.

bottom of page